BGspich Zahura fest je bluegrassovo ladený festivalik umiestnený v malebnej prírode rekreačnej oblasti Zahura.

História festivalu

Tento festival je voľným pokračovaním festivalov, ktoré organizovali členovia skupiny Zahuraci, neskôr pod finančnou a materiálnou záštitou Nadácie Jozefa Salaja a Mesta Spišské Vlachy. Volal sa Zahuracky táborák a niekoľko jeho ročníkov bolo venovaných Vladimírovi Veľkému, bývalemu členovi skupiny Zahuraci ako memoriál nášho kamaráta. Žiaľ spolupráca sa ukončila a hrozilo, že v roku 2017 žiadny festival nebude. V tej dobe sa už formovalo združenie BGspich a preto sme sa rozhodli zorganizovať festival pod hlavičkou BGspich Zahura fest.  

Charakter festivalu

Festival organizujeme z vlastných finančných zdrojov a zo sponzorských darov od nadšencov a priaznivcov. Festival nemá žiadne vstupné a je voľne prístupný širokej verejnosti. Postupne sme si získali publikum zo širokého okolia. Festival sa koná v rekreačnej oblasti Zahura pri Spišských Vlachoch. Čaro tejto lokality, to že hudba nám blízka sa tam hrá od nepamäti a má tam svojich pevných priaznivcov či dostupnosť miesta vlakom, autobusom a pešo, robí toto miesto stvorené pre open-space festival v štýle country-folk-bluegrass. Mnoho návštevníkov festivalu si túto víkendovú akciu spojí s turistikou, návštevou historických pamiatok, rybolovom či bicyklovaním v tejto malebnej oblasti.

Účinkujúcich vyberáme hlavne žánrovo ladených do country-folk-bluegrassu. Našim cieľom je ponúknuť kvalitný prierez týmto hudobným segmentom a postupne prinášať aj (dnes už) legendy tejto hudby. Vyrovnaný mix nového a legendárneho je tajným receptom k osloveniu širokého spektra divákov.

Súčasťou festivalu sú aj rôzne workshopy pre hudobníkov alebo jamsessions. Atmosféra plná hudby spájajúca mladých hudobníkov so starými, začínajúcich s profesionálmi a uvoľnená atmosféra sú tie pravé ingrediencie, ktoré zaručia pocity spokojnosti a kopec pozitívnej energie.

 

2017

Prvý ročník pod hlavičkou BGspichu bol testom novej zostavy. Prvotná myšlienka organizácie v amfiteátri sa musela na poslednú chvíľu zmeniť. Keďže počasie bolo vrtkavé, festival sa nakoniec konal v Chate Sabinka. Nič to však nezmenilo na perfektnej zábave a účinkujúci Lujza band, Žobráci, Zahuráci a hlavný hosť večera - Slávek Hanzlík vyčarili tú správnu atmosféru. Na konci festivalu došlo aj k skvelej jamsession priamo na stage, kde si spoločne zahralo zoskupenie hudobníkov z rôznych kapiel a bol to dokonali zážitok.

 

2018

Ročník 2018 bol po vydarenom ročníku 2017 veľkou výzvou. Nadobudnuté skúsenosti a dostatok času na organizáciu priniesol svoje ovocie. Tentoraz sme od začiatku plánovali festival uskutočniť na chate Sabinka a nepokúšať rozmary počasia. Na nádvorí sme postavili pojazdný stage. Hostí sme namixovali nasledovne:

  • Robin & Friends hájilo naše BGspichové farby
  • Vodopád prezentoval country-bluegrass muziku z Brezna
  • Poutníci ako legenda československej scény vyhecovala publikum na maximum
  • Štvrtková klobása zo Žiliny predviedla klasický bluegrass
  • Zahuráci ukázali všetkým, že dobrá muzika sa hrá aj priamo na Spiši

 

2019

Ročník 2019 opäť posunul pomyselnú laťku vyššie. Namiešali sme ten najlepší výber zo Slovenska a zalahodil uchu nie jedného fajnšmekra. Veď posúďte sami:

  • BG time
  • Candy Floss
  • Funny Beans
  • Willie Jones Band
  • Žobráci

Tentoraz sme zvuk zverili do rúk skúseného zvukára a člena skupiny BG time, Petra Szabadosa a prihováral sa Vám známi moderátor a konferenciér Peter Milky Milkovič.

A čo nám prinesie rok 2020?

Váš BGspich