Ahoj priatelia,

nebudem už brať na jazyk meno toho prekliateho vírusu, ktorý nám tu strpčil život na pekných pár mesiacov a idem radšej rovno k veci.

Opatrenia sa nám pomaly uvoľňujú a svitá nádej na organizáciu pár akcií, ktoré by sa nám mohli podariť. Všetko bude závisieť od ďalšieho vývoja pandemickej situácie a opatrení vlády/vlád tejto krajiny (pripomínam že hovoríme o Slovensku).

Hneď prvú akciu si dáme Kamarátovicu 5.6.2021. Akcia, ktorá bola zo začiatku komunitná, postupne prerástla do sezónnych jamiek. Akcia od piatku do nedele, voľný jam, a voľná zábava. Kto bol, pochopí, kto nie, nech sa páči.

Ďalší termín je vyhradený na dnes už pravidelnú Zahura jamsession, ktorá sa koná prvý júlový víkend, teda 2.-4. 7. 2021. Formát džemky je prvý deň free jam "okolo stola" a druhý deň zvučená džemka, kde sa môžu postaviť na pódium práve zostavené zoskupenia a skúsiť si zahrať naostro. Veľmi obľúbené aj u obecenstva, tešíme sa!

Opatrne sme stanovili termín Zahura Festu na 14. 8. 2021. Naozaj je to veľký risk, bude to organizačná výzva, jednak ukecať kapely a jednak znášať riziko že sa to zatrhne kôli ... .

Ďalšie veci na jeseň a zimu ukáže čas.

Váš BGspich team

Priatelia, žiaľ tento rok vizerá naozaj biedne čo sa týka hromadných akcií. Situáciu pozorne sledujeme a stále dúfame, že sa veci pohnú dopredu a ten malý prevít prestane desiť ľudstvo. Pre nás, čo sedíme doma, neostáva nič iné, len byť trpezlivý, chrániť seba a ostatných a poctivo cvičiť na svoje hudobné nástroje. Ozaj, koľko z nás malo dobrú výhovorku že "nemá čas" na cvičenie? Tak teraz ho máte habadej 😂. Držte sa priatelia, ostaňte zdraví a dúfam že sa čoskoro stretneme.

BGspich

P.S.: Zatiaľ sme festival nezrušili no máme obavy, či dovtedy pandémia odstúpi natoľko, že bude možné ho zrealizovať.

BGspich Zahura fest je bluegrassovo ladený festivalik umiestnený v malebnej prírode rekreačnej oblasti Zahura.

História festivalu

Tento festival je voľným pokračovaním festivalov, ktoré organizovali členovia skupiny Zahuraci, neskôr pod finančnou a materiálnou záštitou Nadácie Jozefa Salaja a Mesta Spišské Vlachy. Volal sa Zahuracky táborák a niekoľko jeho ročníkov bolo venovaných Vladimírovi Veľkému, bývalemu členovi skupiny Zahuraci ako memoriál nášho kamaráta. Žiaľ spolupráca sa ukončila a hrozilo, že v roku 2017 žiadny festival nebude. V tej dobe sa už formovalo združenie BGspich a preto sme sa rozhodli zorganizovať festival pod hlavičkou BGspich Zahura fest.  

Charakter festivalu

Festival organizujeme z vlastných finančných zdrojov a zo sponzorských darov od nadšencov a priaznivcov. Festival nemá žiadne vstupné a je voľne prístupný širokej verejnosti. Postupne sme si získali publikum zo širokého okolia. Festival sa koná v rekreačnej oblasti Zahura pri Spišských Vlachoch. Čaro tejto lokality, to že hudba nám blízka sa tam hrá od nepamäti a má tam svojich pevných priaznivcov či dostupnosť miesta vlakom, autobusom a pešo, robí toto miesto stvorené pre open-space festival v štýle country-folk-bluegrass. Mnoho návštevníkov festivalu si túto víkendovú akciu spojí s turistikou, návštevou historických pamiatok, rybolovom či bicyklovaním v tejto malebnej oblasti.

Účinkujúcich vyberáme hlavne žánrovo ladených do country-folk-bluegrassu. Našim cieľom je ponúknuť kvalitný prierez týmto hudobným segmentom a postupne prinášať aj (dnes už) legendy tejto hudby. Vyrovnaný mix nového a legendárneho je tajným receptom k osloveniu širokého spektra divákov.

Súčasťou festivalu sú aj rôzne workshopy pre hudobníkov alebo jamsessions. Atmosféra plná hudby spájajúca mladých hudobníkov so starými, začínajúcich s profesionálmi a uvoľnená atmosféra sú tie pravé ingrediencie, ktoré zaručia pocity spokojnosti a kopec pozitívnej energie.

 

2017

Prvý ročník pod hlavičkou BGspichu bol testom novej zostavy. Prvotná myšlienka organizácie v amfiteátri sa musela na poslednú chvíľu zmeniť. Keďže počasie bolo vrtkavé, festival sa nakoniec konal v Chate Sabinka. Nič to však nezmenilo na perfektnej zábave a účinkujúci Lujza band, Žobráci, Zahuráci a hlavný hosť večera - Slávek Hanzlík vyčarili tú správnu atmosféru. Na konci festivalu došlo aj k skvelej jamsession priamo na stage, kde si spoločne zahralo zoskupenie hudobníkov z rôznych kapiel a bol to dokonali zážitok.

 

2018

Ročník 2018 bol po vydarenom ročníku 2017 veľkou výzvou. Nadobudnuté skúsenosti a dostatok času na organizáciu priniesol svoje ovocie. Tentoraz sme od začiatku plánovali festival uskutočniť na chate Sabinka a nepokúšať rozmary počasia. Na nádvorí sme postavili pojazdný stage. Hostí sme namixovali nasledovne:

  • Robin & Friends hájilo naše BGspichové farby
  • Vodopád prezentoval country-bluegrass muziku z Brezna
  • Poutníci ako legenda československej scény vyhecovala publikum na maximum
  • Štvrtková klobása zo Žiliny predviedla klasický bluegrass
  • Zahuráci ukázali všetkým, že dobrá muzika sa hrá aj priamo na Spiši

 

2019

Ročník 2019 opäť posunul pomyselnú laťku vyššie. Namiešali sme ten najlepší výber zo Slovenska a zalahodil uchu nie jedného fajnšmekra. Veď posúďte sami:

  • BG time
  • Candy Floss
  • Funny Beans
  • Willie Jones Band
  • Žobráci

Tentoraz sme zvuk zverili do rúk skúseného zvukára a člena skupiny BG time, Petra Szabadosa a prihováral sa Vám známi moderátor a konferenciér Peter Milky Milkovič.

A čo nám prinesie rok 2020?

Váš BGspich

 

Ahoj priatelia a fanúšikovia dobrej muziky.

Naše webstránky prechádzajú menšou rekonštrukciou, aby reflektovali zmeny v našom pôsobení. Boli sme trochu viac aktívny na facebooku ako tu a je to na škodu. Veľa z Vás facebook nepoužíva a tak ste sa nedostali včas, alebo vôbec k informáciám o dianí u nás. Aby sme mohli jednoduchšie pridávať informácie a zdieľať ich s Vami, trochu upravíme naše stránky.

BG-Spich je iniciatíva zameraná na hudobný žáner bluegrass a na všetko s ním spojené u nás na slovensku a hlavne na východnom slovensku. Je tu mnoho fanúšikov, hudobníkov a kapiel, ktoré majú radi tento žáner. Keďže bluegrassová hudba nie je na slovensku mainstreamový žáner (a zrejme ani nikdy nebude) je obtiažne sa dostať k informáciám čo a kde sa deje. Na slovensku sa organizuje kopec skvelých bluegrassovo ladených akcií a je veľká škoda, ak sa informácia o jej konaní nemôže dostať ku všetkým, čo by o nej radi vedeli. Preto sme spustili BG-Spich.